Vittorio Ghielmi viola da gamba

Umělec

Italský gambista, dirigent a skladatel Vittorio Ghielmi působí také jako vedoucí Institutu pro starou hudbu a profesor na salzburském Mozarteu a jako hostující profesor na londýnské Royal College of Music.

 

Díky své virtuózní hře bývá přirovnáván k legendárnímu houslistovi Jashovi Heifetzovi (Diapason) a kritika oceňuje také jeho novátorský přístup ke hře na violu da gamba a interpretaci barokního repertoáru.

 

Jako sólista či dirigent vystupuje s prestižními soubory a orchestry, jako jsou Il Giardino Armonico, Freiburger Barockorchester, Akamus Berlin, Losangeleská fílharmonie, Hollywood Bowl Hall nebo Vídeňští symfonikové. Jako jeden z čelních představitelů scény staré hudby vystupoval společně s osobnostmi jako Gustav Leonhardt, Cecilia Bartoli, Reinhard Goebel, András Schiff, Thomas Quasthoff nebo Viktoria Mullova.

 

Tři sezony působil jako asistent Riccarda Mutiho na Salzburském festivalu. Od roku spolupracuje Vittorio Ghielmi v duu s loutnistou Lucou Piancou.

 

V roce 2007 založil spolu s argentinskou zpěvačkou Gracielou Gibelli soubor Il Suonar Parlante Orchestra, jehož je uměleckým vedoucím a který je pravidelně zván na význačná pódia jako například Berlínská filharmonie. Soubor se věnuje znovuobjevování a uvádění staré hudby, ale také tvorbě nových projektů ve spolupráci s důležitými představiteli jazzové mezinárodní scény, jako jsou Kenny Wheeler, Uri Caine, Paolo Fresu, Markus Stockhausen a Carmen Linares.

 

Vittorio Ghielmi spolupracoval také například s hollywoodským režisérem Marcem Reshovskym na provedení Buxtehudova kantátového cyklu Membra Jesu Nostri, který byl uveden na turné v letech 2007 až 2009.

 

Vittorio Ghielmi vystupuje na bezpočtu vysoce ceněných CD nahrávek.

 

V létě loňského roku dirigoval Pygmalion J.-Ph. Rameaua v Zámeckém divadle ve švédském Drottningholmu ve spolupráci s režisérem a tanečníkem Saburem Teshigawarou (KARAS).

 

Jeho práce na poli staré hudby mu přinesla ocenění v podobě Erwin Bodky Award (Cambridge, Massachusetts USA, 1997) a prestižní Echo Klassic Award (Německo, 2015). Spolupráce s hráči tradiční lidové hudby je zachycena ve filmovém dokumentu s názvem Srdce zvuku: Hudební pouť s Vittoriem Ghielmim (BFMI, Salzburg-Hollywood).

 

Nejnovější CD Vittoria Ghielmiho, „Gypsy Baroque“ vydala v roce 2018 společnost Alpha Classic. Více informací na www.ilsuonarparlante.com.

Koncerty