Utopia vokální ansámbl

Umělec

Soubor Utopia vznikl spojením pěti vokalistů, kteří navazují na dlouholeté interpretační zkušenosti ze spolupráce s renomovanými soubory, jako jsou Collegium Vocale Gent, Huelgas Ensemble, Capilla Flamenca, Nederlandse Bachvereniging a Bach Collegium Japan. Sdílená vášeň pro renesanční hudbu stála za společným úmyslem založit nový soubor s novým zvukem.

 

Název souboru je převzat z titulu stejnojmenného spisu anglického filozofa Thomase Mora, který vznikl v roce 1516 v Antverpách. Po vzoru novátorských myšlenek knihy chce soubor přispívat k formování dnešní společnosti pomocí inovativních projektů a neotřelého přístupu k mezioborové spolupráci.

 

Jedním z výsledků těchto aktivit je interdisciplinární Utopia festival, který nabízí platformu pro prezentaci hudby, filmového a výtvarného umění a fotografie, doplněnou o přednášky a diskuse na palčivá společenská témata.

 

Soubor dosud vydal dvě CD u společnosti  Etcetera Records: kritikou vysoce ceněnou nahrávku “The Lamentations of Cristóbal de Morales” a nahrávku s názvem “Luther, the noble Art of Music”, pořízenou ve spolupráci se souborem InAlto a představující díla Josquina Depreze, Balduina Hoyoula a Michaela Praetoria.

 

Utopia je v současnosti rezidenčním souborem při kostele sv. Pavla v Antverpách. Velkolepá architektura a významná historie chrámu nabízí ideální prostředí pro realizaci průkopnických projektů souboru.

 

Členové Utopie se specializují na interpretaci děl 16. a 17. století. Inspirovali však také vznik několika soudobých děl, která byla zkomponována přímo pro soubor, k jehož hlavním výsadám patří všestrannost a různorodost hudebního výrazu.

 

Utopia pracuje a vystupuje bez uměleckého vedoucího. Tím, že povýšili všech pět hlasů souboru na stejnou úroveň, daří se členům souboru dosáhnout výjimečné plnosti a soudržnosti zvuku.

Koncerty