Les Ambassadeurs

Umělec

Les Ambassadeurs je panevropským ansámblem, jehož hráči pod vedením flétnisty Alexise Kossenka uvádějí široký repertoár od raného baroka po klasicistní a romantický repertoár a od komorní hudby po velká orchestrální díla. Posláním souboru je sdílet s co nejširším publikem nekonečnou škálu emocí, jež hudba dokáže sdělovat. Jeho hráči se vyhýbají interpretačním dogmatům, módám a školám a usilují o ideál, v němž se poučený způsob hry na staré nástroje snoubí s uměním rétoriky a přirozenou muzikalitou.

 

K různorodým projektům souboru patří programy s hudbou J.-Ph. Rameaua, H. Purcella, W. A. Mozarta a G. Rossiniho. Les Ambassadeurs se zvláště soustředí na znovuobjevování odkazu Drážďanské dvorní kapely, která byla za Bachových časů označována za „nejlépe hrající orchestr na světě“ a díky své příkladné disciplíně, virtuozitě, a zvukové barevnosti může být považována za první v pravém slova smyslu „moderní“ orchestr. Bylo to v Drážďanech, kde se spojily italský, francouzský a německý styl a daly tak vzniknout tak takzvaným „goûts réunis“, čili „spojeným stylům“. Po vzoru Drážďanské dvorní kapely přizval Alexis Kossenko ke spolupráci hudebníky ze všech částí Evropy.

 

V sezoně 2018–2019 čeká Les Ambassadeurs spolupráce s Véronique Gens, Katherine Watson, Franciscem Fernandez-Ruedou, Carlosem Menou, Stephanem MacLeodem, Chouchane Siranossian a dalšími význačnými umělci. K plánovaným projektům patří provedení Mozartovy opery Cosi fan tutte, koncertní i nahrávací projekt s názvem „L’Opéra du Roi Soleil“ s hudbou J.-B. Lullyho, A. Campry, M. Maraise a dalších, Händelův Poro, Rameauova Platée, projekt “Concerti per l’Orchestra di Dresda” a v roce 2020 také dlouho očekávaná obnovená inscenace Rameauovy opery Acante et Céphise. Les Ambassadeurs se věnují dlouhodobému hloubkovému výzkumu Bachových kantát a plánují uvést cyklus s kompletním provedením kantát s počátkem v roce 2020.