Kiya Tabassian setar

Umělec

Virtuos na setar, uznávaný skladatel a umělecký ředitel Kiya Tabassian má kořeny v perské klasické hudbě a komponuje jak pro komorní soubory, tak pro velká tělesa po celém světě. Jeho učiteli ve hře na setar byli Reza Ghasemi a Kayhan Kalhor, v kompozici se zdokonaloval pod vedením Gillese Tremblaye.

 

V roce 1998 založil Kiya Tabassian soubor Constantinople se sídlem v kanadském Montrealu, kam o osm let dříve emigroval z rodného Teheránu. Soubor brzy získal výsadní postavení na mezinárodní scéně díky osobitému propojování historických hudebních pramenů se současnou estetikou a živoucí tradicí Středního východu. Na svém kontě má patnáct CD nahrávek pro společnosti jako ATMA, Analekta, Buda Musique, World Village a Ma Case.

 

Se souborem Constantinople vytvořil Kiya Tabassian na čtyřicet originálních dramaturgií, jež uvedl na prestižních festivalech a pódiích, jako jsou Salle Pleyel, Berliner Philharmonie, Festival d’Aix-en-Provence a Festival Internacional Cervantino. V uplynulých deseti sezonách uvedl více než osm set koncertů ve sto dvaceti městech téměř třiceti různých zemí.

Koncerty