Instrumenta Musica

Umělec

Soubor Instrumenta Musica byl založen roku 2004 studenty Institutu pro starou hudbu při Musikhochschule Trossingen a od té doby vystupuje ve variabilním obsazení pod vedením Ercola Nisiniho, často ve spolupráci s renomovanými vokálními tělesy.

 

Soubor se věnuje především interpretaci německé a italské hudby pozdní renesance a raného baroka a opírá svoji uměleckou činnost o výzkum v oblasti dobových hudebních památek, z nichž mnohé dosud čekají na své znovuobjevení. Tento zájem o zachování původních zdrojů však nevychází z úsilí prezentovat a konzervovat hudbu uplynulých staletí jako nedotknutelné „muzejní exponáty“. Instrumenta Musica naopak usiluje o zprostředkování živé krásy a citového náboje staré hudby a právě v tomto smyslu naplňuje zásady „autentické interpretace“.

 

Od roku 2006 rozvíjí Instrumenta Musica úzkou spolupráci s Frauenkirche v Drážďanech, kde pravidelně vystupuje ve společných programech s chrámovým Komorním sborem a kantorem Matthiasem Grünertem. Výsledkem tohoto uměleckého partnerství jsou i dvě CD pro společnosti Rondeau a SONY.

 

Soubor vystupuje v samostatných projektech či ve spolupráci s vokálními ansámbly, jako jsou například Ensemble Officium, Kammerchor Dresden, nebo se známým duem mimů Bodecker & Neander z Berlin Mime Theater.

 

Instrumenta Musica je pravidelným hostem na význačných mezinárodních pódiích a festivalech, k nimž patří například Niedersächsische Musiktage, Schwarzwald-Musikfestival, Skálholt Summer Concerts, Heinrich Schütz Musikfest, Brandenburgische Sommerkonzerte, WDR Funkhauskonzerte, Tage Alter Musik Regensburg, Varazdin Baroque Evenings, Batzdorfer Pfingstfestspiele a Klosterstiftung Michaelstein.

 

Činnost ansámblu dokumentuje devět CD natočených u společností RAMÉE, Querstand, Christophorus, Carus, Rondeau a SONY. Záznamy koncertů souboru pořídily rozhlasové stanice WDR, SFR (Švýcarsko), Radio 3 (Itálie) nebo Deutschlandradio.