Divadlo na Vinohradech

Popis

Divadlo na Vinohradech je jednou z hlavních činoherních scén v Praze. Budova divadla převážně ve stylu novorenesance se secesními prvky z roku 1907 stojí v Městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

 

Divadlo zbudovala v letech 1905 – 1907 vinohradská obec podle návrhu architekta Aloise Čenského. Vznosná budova na náměstí Míru (původně Purkyňově náměstí) odrážela hmotný rozkvět vinohradského měšťanstva, jehož scéna měla být i po umělecké stránce důstojným protějškem, ba konkurentem Národního divadla.

 

Alegorické postavy na pylonech nad středovým průčelím budovy představují Statečnost (anděl se vztyčeným mečem) a Pravdu (anděl se zrcadlem), jejich autorem je Milan Havlíček. Svými monumentálními rozměry (výška téměř 7 metrů a váha 36 tun) patří k největším sochám umístěným na budově v celé České republice. Vítězem v soutěži na oponu divadla se stal návrh Vladimíra Županského. Snově laděnému výjevu dominuje půvabná Múza, snášející se mezi umělce uprostřed imaginární krajiny.

 

Strop v hledišti ozdobila malba na námět „Hold umění vlasti“ (autor František Urban), v rozích nad jevištěm byly umístěny alegorie Opery a Činohry od Antonína Máry. Mnohé další práce a umělecké a řemeslné doplňky přispěly k tomu, že se nové divadlo ve své výsledné podobě stalo jednou z nejvýznamnějších budov pražské secese.

 

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907. Prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva v režii F. A. Šuberta. Kromě činohry působil v divadle až do roku 1918 také operní a operetní soubor.

Koncerty v daném sále

Další koncerty

Adresa

Divadlo na Vinohradech

Náměstí Míru 1450/7, Praha 2 - Vinohrady, 120 00