Michaela Šrůmová Claudio (soprán)

Umělec

Michaela Šrůmová se po studiích na pražské Státní konzervatoři (třída prof. Olgy Jirákové) úspěšně zúčastnila Mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové v Českých Budějovicích a absolvovala též mistrovské kurzy argentinského tenoristy José Cury.

 

Stala se pravidelným hostem Koncertního jednatelství FOK, s nímž se mimo jiné zúčastnila živé nahrávky obnovené české premiéry Gluckovy opery Ezio v roli Císaře Valentiniána. Úspěšně ztvárnila roli kněžny Drahomíry ve světové premiéře Oratoria Svatý Václav skladatele Martina Kumžáka.

 

V rámci své hudební činnosti spolupracovala, mimo jiné, s dirigenty, jako je H. Rilling, O. Dohnányi, J. Talich, T. Netopil, R. Válek, Z. Müller, V. Luks, P. Vronský a s významnými hudebními tělesy jako Český národní symfonický orchestr, Filharmonie Bohuslava Martinů, Janáčkova filharmonie Ostrava, Czech Ensemble Baroque, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Capella da Camera a další.

 

Pro Národní divadlo v Praze nastudovala role v řadě oper: L. Janáček: Její pastorkyňa, W. A. Mozart: Idoméneo, L. Janáček: Káťa Kabanová, A. Dvořák: Rusalka, B. Britten: Gloriana, L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky. Hostovala v Divadle J. K. Tyla v Plzni v nastudování opery O. Nicolaie Veselé paničky windsorské, kde se objevila v roli Anny Reich. Vystupovala v Káhiře, Stockholmu, Bergeracu a na různých místech v Německu a Polsku. V současnosti rovněž účinkuje v legendárním pražském Studiu Ypsilon v hudební komedii Sežeňte Mozarta na motivy Kouzelné flétny W. A. Mozarta v roli Paminy.

 

Michaela Šrůmová se pravidelně objevuje na významných festivalech v ČR. Na nich účinkovala v Mozartově opeře Don Giovanni, v Haydnově Il mondo della luna či v Purcellově Králi Artušovi. K dalším dílům, v nichž vystupovala, patří Lullyho Te Deum a Exaudiat Te Dominus, Mozartovo Requiem, Verdiho Requiem, Händelův Juda MakabejskýMesiáš, Haydnovo Stvoření a celá řada dalších.

 

Ve spolupráci se souborem Hradišťan a orchestru Czech Ensemble Baroque se pěvecky podílela na Kytici B. Martinů a České mši vánoční J. J. Ryby.