CV Jan Mikušek

Jan Mikušek

Rodák z Valašského Meziříčí Jan Mikušek vystudoval hru na cimbál na konzervatoři v Brně a dirigování na AMU Praha; ve zpěvu se školil u Terezie Blumové. Dirigoval muzikály Hair a Rusalka. V Divadle J. K. Tyla v Plzni aranžoval a nastudoval rockovou operu Juno a Avos. Je dirigentem komorního sboru Vox Nymburgensis a od roku 2009 spolupracuje se souborem Gregoriana Košice.

Jan Mikušek

Jako zpěvák se věnuje interpretaci staré hudby se soubory Collegium 1704, Musica Florea, Ritornello a Capella Regia Praha. Je stálým hostem Národního divadla v Praze v inscenacích Nagano V. Smolky, Slzy Alexandra Velikého T. Hanzlíka a Les Enfants Terribles Ph. Glasse. Za výkon v opeře Zítra se bude… byl nominován na Cenu Alfréda Radoka. Nejnověji je představitelem titulní role v opeře Toufar skladatele A. Březiny (Divadlo Kolowrat). Ztvárnil také postavu Matky Terezy v opeře Lamento L. Trmíkové a M. Orsona Štědroně a roli architekta Plečnika v Štědroňově Divadle Gočár v Divadle Na zábradlí. Ve vokálním souboru Affetto rozšiřuje svůj záběr o hudbu soudobou a experimentální. Jiří Menzel obsadil Jana Mikuška do filmu Donšajni.

Je spoluzakladatelem Mezinárodního festivalu cimbálu a úspěšným propagátorem tohoto nástroje. Premiéroval řadu soudobých kompozic a významná je také jeho spolupráce s orchestrem Berg, s nímž interpretuje cimbálové party od hudebního modernismu po současnou tvorbu.

Zpět na Calisto

Jan Mikušek

Born in Valašské Meziříčí, Jan Mikušek studied the cimbalom at the Brno Conservatory. He holds a degree in conducting from the Prague Academy of Music and studied voice with Terezie Blumová. He has conducted musicals (Hair and Rusalka), has arranged and conducted the rock-opera Juno a Avos for the Divadlo J. K. Tyla theatre in Pilsen, and works with the Vox Nymburgensis and Gregoriana Košice choirs.

Jan Mikušek

As a vocalist he focusses mainly on contemporary and Early Music, collaborating with ensembles such as Collegium 1704, Musica Florea, Ritornello, and Capella Regia Praha. He has appeared in a number of operatic productions at the National Theatre Prague (operas Nagano by V. Smolka, Lacrimae Alexandri Magni by T. Hanzlík, and Les Enfants Terribles by Ph. Glass). Recently, he has appeared in the title role of Toufar by A. Březina and as Mother Theresa in Lamento by L. Trmíková and M. Orson Štědroň at the Na zábradlí theatre. As member of the Affetto ensemble he has been expanding his scope to include contemporary and experimental music. The director Jiří Menzel selected Jan Mikušek for his newest film Donšajni.

He is a cofounder of the International Cimbalom Festival and a dedicated promoter of the instrument. He has premiered many contemporary pieces for the cimbalom and has collaborated with the Berg orchestra, performing parts in compositions from 20th century modernism to contemporary output.

Back to Calisto