Händel: Alessandro Severo

Koncert bude vysílán ONLINE

Koncertní provedení opery s jevištními prvky

Čtvrtek 06. 08. 2020 | 19.30 Rudolfinum
Dvořákova síň
Alšovo nábřeží 79/12, Praha 1 - Staré Město
19.30–20.36
Bez přestávky

Program

Georg Friedrich Händel (1685–1759):
Alessandro Severo, HWV A13
koncertní provedení opery s jevištními prvky
 
Ouvertura
1. dějství (Láska a intriky)
2. dějství (Odloučení)

Přestávka
3. dějství (Vzpoura a usmíření)
 
Premiéra opery:
24. února 1738, King´s Theatre (Londýn)
 
Představení s přestávkou. Předpokládaný konec představení ve 21:45.

Umělci

 
Vladimír Malý – světelný design

Anotace

Velkolepým zakončením 21. ročníku Letních slavností staré hudby, jimž tentokrát doslova vládne urozenost a ušlechtilost, bude koncertní provedení Händelovy opery Alessandro Severo, která měla premiéru roku 1738 v londýnském King’s Theatre.

 

Lsti, úskoky a intriky mocných – stejně jako jejich milostná dobrodružství či rodinné pikanterie – byly, jsou a vždy budou přitažlivým tématem a nevyčerpatelnou uměleckou inspirací! Umění má navíc onen blahodárný účinek, že konkrétní historickou situaci dokáže povýšit na nadčasový příběh a prodchnout jej nadpozemskou krásou...

 

To je také případ opery Alessandro Severo z pera velikána hudebního baroka – Georga Friedricha Händela. Vynikající libreto podle arkádského básníka Apostola Zena vychází ze skutečného života posledního Severovce na římském trůnu, ovšem nelítostné 3. století našeho letopočtu obaluje laskavými ornamenty 18. století. Příhodně realistické je zpodobnění mladého císaře kontratenoristou, neboť skutečný Alexander Severus nastoupil na trůn ve 13 letech. Spletitý příběh prostoupený na jedné straně žárlivostí a pletichami, na straně druhé láskou, odpuštěním, velkodušností a loajalitou vrcholí ve šťastném souladu a blažené harmonii.

 

Barokní orchestr Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou doprovodí šestici skvělých pěveckých sólistů – dvou hlavních úloh se ujmou vynikající italský kontratenorista Raffaele Pè (Alessandro Severo) a česká sopranistka Hana Blažíková (v roli Alessandrovy manželky Salustie, která v příběhu sehrává klíčovou roli, jak se na femme fatale sluší).

 

SYNOPSE

Mladý římský císař Alessandro Severo se na podnět své matky Giulie oženil s ušlechtilou a vzdělanou Salustií. Jejich manželství je šťastné a Alessandro se dokonce za pomoci své ženy osvobozuje od matčina politického vlivu... Giulia tak přichází o lásku svého syna a zároveň o moc – je snad zapotřebí více důvodů k probuzení nezkrotitelné žárlivosti pyšné ženy? Podlou intrikou se jí podaří vyhnat Salustii do vyhnanství.

 

Věrná manželka však ani v této těžké chvíli neztrácí víru a hlubokou lásku k Alessandrovi. Nejprve maří spiknutí proti svému manželovi, poté se zapojuje do povstání proti císařovně matce a jejímu zhoubnému vlivu. Osvobozená Salustia proniká společně se svým otcem a povstalci do Giuliina paláce, kde v posledním okamžiku velkodušně zabrání její vraždě. Pohnuta tímto milosrdným činem, smiřuje se Giulia se Salustií i s Alessandrem, a tak v panovníkově rodině i celé říši opět zavládne mír.

V případě nepříznivého počasí se koncert přesune do Císařského sálu zámku Troja.
 
Na koncert nabízíme speciální snížené vstupné pro studenty za 100 Kč.
Pro více informací klikněte zde.

Koncertní sál

Rudolfinum

Dvořákova síň
Alšovo nábřeží 79/12, Praha 1 - Staré Město

Zobrazit na mapě