Luca Pianca loutna

Umělec

Loutnista a dirigent Luca Pianca pochází ze Švýcarského Lugana a studoval hudbu na konzervatoři v Miláně a na salzburském Mozarteu u Nikolause Harnoncourta. Od roku 1982 spolupracuje s legendárním souborem Concentus Musicus Wien, který Harnoncourt založil a dlouhá léta vedl.

 

Byl také jedním ze zakládajících členů významného souboru Il Giardino Armonico, který se zaměřuje na interpretaci hudby italského baroka a spolupracuje s renomovanými pěveckými sólisty, jako jsou Eva Mei, Christoph Prégardien, Georg Nigl, Marie-Claude Chappuis nebo Cecilia Bartoli, a instrumentalisty jako Viktoria Mullova a Albrecht Mayer, který Lucu Piancu označil jako svého „hudebního bratra“.

 

Luca Pianca často vystupuje v duu s virtuosem na violu da gamba Vittoriem Ghielmim a ruským houslistou Dimitrijem Sinkovským na turné po Evropě a USA.

 

Jako sólista a hráč bassa continua vystupoval na nejvýznačnějších festivalech a pódiích celého světa, z nichž jmenujme například Salzburský festival, Festival Schleswig-Holstein, MITO SttembreMusica, Wiener Festwochen, sál Deutsche Philharmonie, Theater an der Wien, Wigmore Hall, Lucerne Festival, Lincoln Center, newyorskou Carnegie Hall a tokijskou Oshi Hall.

 

Na pozvání Sira Simona Rattla se Luca Pianca podílel na provedení Bachových Janových pašijí s Berlínskou filharmonií.

 

Na svém kontě má přes sedmdesát CD, jež obsahují mimo jiné kompletní nahrávky loutnového díly J. S. Bacha a Antonia Vivaldiho. Vysoce ceněné nahrávky Lucy Piancy získaly řadu prestižních ocenění, například Gramophone Classical Music Award, Choc du Monde de la Musique, Echo-Preis, Deutsche Schallplattenpreis a pětkrát Diapason D’Or, z nichž poslední patří nahrávce „Anime Amantii“ z roku 2018, na níž loutnista vystupuje v duu s italskou sopranistkou Robertou Mameli).

 

Od roku 2008 je Luca Pianca dirigentem bachovského cyklu ve vídeňském Konzertausu, v jehož rámci uvádí se svým souborem Ensemble Claudiana a sborem Wiener Sängerknaben kompletní Bachovy kantáty za účasti mezinárodně uznávaných pěvců a také mladých talentovaných hudebníků. Dosud bylo provedeno už více než sto kantát.

 

K významným mezníkům v kariéře Lucy Piancy patří nastudování Bachova Vánočního oratoria a Janových pašijí. Spolupracoval také se světově proslulým rockerem Stingem.

Koncerty