CV Buchty a loutky

Buchty a loutky

Buchty a loutky jsou nezávislé alternativní loutkové divadlo, hrající pro děti i dospělé. Divadlo bylo založeno v roce 1991 absolventy loutkářské katedry pražské DAMU. Od té doby uvedlo 19 titulů pro děti a 19 premiér pro dospělé, řadu jednorázových projektů v oblasti netradičního divadla a specifických výtvarných akcí. Podílelo se také na tvorbě loutkových a animovaných filmů. Buchty a loutky vytvářejí unikátní divadelní poetiku. Jejich vlastní tvorbu i zpracování klasických titulů charakterizuje silný improvizační prvek a osobitý humor. Důraz je kladen na výtvarnou stránku inscenací, založenou na kombinaci starých hraček a opotřebovaných předmětů s nejnovějšími technologiemi. Součástí většiny představení je originální komponovaná hudba, v řadě případů živě interpretovaná.

[nggallery id=233]

Jednotlivé inscenace jsou realizovány třemi až osmi herci. Divadlo Buchty a loutky je stálým hostem studiové scény Švandova divadla na Smíchově v Praze, většinou je však na cestách. Ročně odehraje okolo 250 představení v Čechách i v zahraničí (Evropa, Japonsko, Tchaj-wan, USA, Kanada, Mexiko), účastní se řady mezinárodních přehlídek a festivalů a pořádá divadelní festival Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada. Buchty a loutky se věnují také filmové tvorbě (např. celovečerní film Chcípáci, Lars von Trier – Strings, J. Svěrák – Kuky se vrací, B. a S. Glázrovi – Zelený křeček, T. Petráň – Sedmnáct; celovečerní dokument o Buchtách o loutkách) a realizaci dalších uměleckých projektů.

Zpět na Calisto

Buchty a loutky

Buchty a loutky (Cakes and Puppets) are an independent marionette theatre group with repertoire for children and adults. The company was established in 1991 by a group of graduates from the Department of Alternative and Puppet Theatre at the Academy of Performing Arts in Prague. Since then the ensemble has staged nineteen premieres for children and premiered nineteen productions for grown-ups, numerous occasional projects in the field of experimental theatre and as part of various arts events. Buchty a loutky are sought-out for their unique style and signature poetic. Their own creations and workings of classic dramas have been characterized by strong improvisation element and sense of humour. Special emphasis is placed on the visual side of the productions which employ used toys and objects in combination with new technologies. Most of the productions make use of original music commissioned by the group, in many cases in life rendition.

[nggallery id=233]

The performances usually involve three to eight actors. Buchty a loutky is an ensemble in residence at the Švandovo Divadlo theatre in Prague; most of the time, however, the company is on tour. Each year the ensemble plays around 250 performances in the Czech Republic and abroad (in Europe, Japan, Taiwan, the US, Canada, and Mexico), takes part in international theatre festivals and show-cases and organises its own festival of theatre for children, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada. The company has been invited to take part in a number of animated film productions or films with marionettes and have participated for instance in Lars von Trier’s production of Strings, Svěrák’s Kooky, and a feature documentary film on Buchty a loutky.

Back to Calisto